Vršnjačko nasilje je neželjeno, agresivno ponašanje među decom školskog uzrasta koje se vremenom ponavlja ili ima potencijal da se ponavlja. Ono uključuje postupke poput pretnji, ogovaranja, fizičkih ili verbalnih napada i namernog isključivanja nekoga iz grupe, slanje neželjenih poruka putem društvenih mreža, SMS poruka, četa i internet sajtova itd.
Nasilje je prisutno svuda – u kući, u školi, u institucijama, na ulici. Iako deca ne doprinose stvaranju ovakvog okruženja, ona najviše trpe i snose posledice. Nasilje ne nanosi štetu samo deci. Ono uništava samu srž društva i ima negativan uticaj na dobrobit porodica i zajednica.
Cilj kursa je da se učenicima predstave načini za preventivno delovanje u slučajevima vršnjačkog nasilja, a sve sa ciljem smanjenja stope nasilja u školama. U toku kursa, učesnici će steći osnovne veštine i znanja u oblasti prevencije nasilja, kao i načine za pravilno reagovanje u slučajevima vršnjačkog nasilja bilo da se ono dešava u školi ili van nje.
Ovim kursom želimo da sprečimo il bari smanjimo vršnjačko nasilje među decom školskog uzrasta i stvaranje bezbedne situacije, kako bi deca mogla normalno da se razvijaju.
Šta je vršnjačko nasilje?
Oblici nasilja
Ko je kriv?
Šta je nasilno ponašanje
I vaše dete može biti izvor nasilja u školi
Nasilje u školi
Otkrivanje i zaustavljanje nasilja u školi
Uloga školskog policajca
Postupak u školi posle zaustavljanja nasilja
Reakcija prema nivou nasilja
Mehanizmi sprečavanja nasilja u školi
Postupak sa učenikom koji je izvršio nasilje
Vaspitno-disciplinski postupak
Ako škola ne postupi pravilno
Obaveze učenika
Prestupi učenika
Zabrana nasilja, zlostavljanja, zanemarivanja i seksualne zloupotrebe
Otkrivanje i zaustavljanje nasilja u školi